Ekonomi

Ağrı’da arıcılık için 100 arıcıya yüzde 75 hibe desteği sağlandı

Ağrı’da arıcılığın yaygınlaştırılması amacıyla 100 arıcıya yüzde 75 hibe desteğiyle arıcılık malzemeleri dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen “Arılar Yaşasın, Hayat Büyüsün” projesi kapsamında Kültür ve Kongre Merkezi’nde yüzde 75 oranında hibe destekli arıcılık malzemelerinin dağıtılması için program düzenlendi. 100 arıcı.

Vali Mustafa Koç burada yaptığı konuşmada tarım ve hayvancılığın insan yaşamının devamı açısından stratejik bir sektör olduğunu söyledi.

Kentin yüzölçümünün yüzde 70’inin çayır ve meralardan oluştuğunu belirten Koç, “Geri kalanı büyük tarım potansiyeli olan ovalardan oluşuyor. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık bu kentin önemli kimliklerinden biridir. Çayır ve meralarımız büyük bir öneme sahiptir. Arıcılık açısından büyük bir potansiyel var.” “Ağrı dağlarını gezdik ve buna tanık olduk.” dedi.

Koç, arıcılığın yeni gelişen bir sektör olduğunu ve Ağrı’da büyük bir potansiyel bulunduğunu anlattı.

Geçmişte Ağrı’da arıcılığın çoğunlukla dışarıdan gelen gezgin arıcılar tarafından yapıldığını belirten Koç, şöyle konuştu:

“Geçmiş dönemde hemşehrilerimizin de bu alanda harekete geçtiğini söylemekten memnuniyet duyuyoruz. Arıcılar Birliği Başkanımız 61 bin kovandan bahsetti. Bu sayı bizim potansiyelimize yetmiyor, yeterli görmüyoruz. Bu alanda tescilli olan astragalus balımız var. Bal üretiminin büyüklük açısından artması ve pazardaki bilinirliği “Bizler bu şehrin aktörleri olarak bundan sonra da olduğu gibi bundan sonra da elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz. yerini güçlendirmek, ekonomik değerini artırmak ve bu iş için canla başla çalışan arıcılarımızın ödüllendirilmesini sağlamak için.”

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Hüseyinoğlu ve Ağrı Arıcılar Birliği Lideri Erol Kılıç’ın da konuşma yaptığı programda, arıcılara kovan, maske, şalvar ve çorap, körük, hazır temel petek, el ütüsü, şurup kabı, tel çerçeve hediye edildi. , kraliçe arı ızgarası, arıcı. Fırça ve arıcı eldivenleri dağıtıldı.

Programa Cumhuriyet Başsavcısı Adem Çalış, Belediye Başkanı Metin Karadoğan, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüsamettin Erol, İl Emniyet Müdürü Yılmaz İpar ve arıcılar katıldı.

oltu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu